Okuyorsunuz...
Akademik

6. ULUSLARARASI ARAPÇA BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMALARI BÖLGE FİNALİ

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “6. Uluslararası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları”na 81 ilden 805 İmam Hatip Lisesi ve 3 Uluslararası İmam Hatip Lisesinden öğrenciler katıldı. Daha önceki elemelerde il birincileri olan öğrenciler bu defa 02 Mayıs 2015 Cumartesi günü Ankara, Giresun, Rize, Mardin, Malatya, Adana, Burdur, Manisa, Kırklareli ve İstanbul’da Türkiye ve uluslararası finallere kalacak öğrencileri belirlemek için, “Arapça Bilgi”, “Arapça Şiir Okuma” ve “Arapça Metin Canlandırma” dallarında yapılan bölge yarışmalarında yarıştılar.

Konya ve İstanbul’da ise Uluslararası İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrenciler kendi aralarında yarışarak kıta elemelerini gerçekleştirdiler. 54 ülkeden yarışmaya katılan öğrenciler Avrupa, Asya, Afrika ve Arap ülkelerini temsil etmek için yarıştılar. Bu yarışmalarda birinci olan öğrenciler 21 Mayıs’ta yapılacak Türkiye finallerinde birinci olan temsilci okul ile yarışarak uluslararası birinciyi belirleyecek.

Önceki  yıllardan  farklı  olarak  İmam  Hatip  Ortaokullarında  da  bu  yıl  ilk  defa  gerçekleştirilen yarışmalarda liselerden daha farklı bir yarışma süreci takip ediliyor. “Videonu Çek Gönder!” sloganı ile gerçekleştirilen  yarışmalara  917 İmam Hatip Ortaokulu 1401 video ile katıldı. “Arapça Şiir Okuma”, “Arapça Hikaye Canlandırma” ve “Arapça Çocuk Şarkıları” kategorilerinde hazırladıkları kısa videolarını çekerek yarışma koordinasyon  merkezine  gönderen İmam  Hatip  Ortaokulları il birincileri de 20 Mayıs 2015 tarihinde Kayseri’de yapılacak olan Türkiye Finallerine katılmak için yarıştılar.

Türkiye ve uluslararası finallere kalacak öğrencileri belirlemek için yapılan bölge final yarışmalarından biri de Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Kırklareli’nde gerçekleştirildi. Özellikle Türkiye’de Arapça’nın sevdirilmesinde ve öğretiminde faydalı olduğuna inandığımız ve desteklediğimiz bu yarışmada Bölge Seçici Kurulu (jüri) üyesi olarak görev yaptık.

İmam Hatip okullarımız arasında düzenlenen Arapça yarışmalarının hayırlara vesile olmasını yüce Mevla’dan niyaz ediyoruz.

 

IMG_8996 IMG_9017 IMG_9019 IMG_9030 IMG_9031

IMG_2723

 

Reklamlar

About osmanarpacukuru

Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belagati Öğretim Görevlisi

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Boşluğa e-posta adresinizi girin ve altındaki butona tıklayın.
Enter your e-mail address in the space and click the button below.
أدخل عنوان بريدك الإلكتروني في الفراغ ثم انقر على الزر أدناه

Arşİvler

Zİyaretçİ Sayısı

  • 59,511 Kişi
%d blogcu bunu beğendi: